logo

•• Živočíšne tuky ••

Tuky sú základnou súčasťou všetkých buniek, zabezpečujú mechanickú i tepelnú ochranu organizmu, podieľajú sa na transporte niektorých látok a sú najdôležitejšou zásobárňou energie v našom tele.

Živočíšne tuky verzus rastlinné
Tuky, ktoré dodávame nášmu telu potravou, pochádzajú buď z rastlín – rastlinné (napr. oleje), alebo zo zvierat – živočíšne (napr. maslo, masť). Staršie výživové odporúčania vravia, že jedna tretina tukov v našom jedálničku by mala byť živočíšneho pôvodu a dve tretiny rastlinného. Vedecké štúdie však jednoznačne preukázali, že z hľadiska pôsobenia tukov na ľudské zdravie je užitočnejšie deliť ich podľa ich zloženia, nie pôvodu. To znamená, či v nich prevládajú mastné kyseliny nasýtené, nenasýtené, popr. trans nenasýtené. Napríklad rybí tuk je živočíšny, ale obsahuje zdraviu prospešné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. A naopak tuk kokosový je síce rastlinného pôvodu, jeho hlavnou zložkou sú však nasýtené mastné kyseliny, ktorých zvýšená konzumácia prispieva ku vzniku a rozvoju mnohých chorôb.

Živočíšne tuky zdravé alebo nezdravé?
Živočíšne tuky sú jedným z hlavných zdrojov nasýtených tukov, ktoré by sa v našom jedálničku  mali objavovať čo najmenej. Patria sem predovšetkým potraviny, ktoré obsahujú bravčový, hovädzí a mliečny tuk – masť, loj, maslo, slanina, tučné syry, smotana, tučné jogurty a iné mliečne výrobky, tučné mäsa, rôzne tučné mäsové výrobky, ako sú salámy, párky, údeniny, paštéty a pod. Prednosť by sme mali dávať výrobkom s nízkou tučnosťou, ako je hydina, teľacie alebo jahňacie mäso, menej tučné mliečne výrobky (do 3 % tuku pri mlieku a mliečnych výrobkoch a do 30–45 % tuku v sušine u tvrdých syrov), lahodná šunka apod.

Bolo by ale chybou hádzať všetky živočíšne tuky do jedného vreca. Existujú výnimky, ako je rybí tuk, ktorý je pre naše telo naopak prospešný. Rybí tuk poskytuje telu nenasýtené omega-3 mastné kyseliny, predovšetkým EPA a DHA, ktorých priaznivý vplyv na naše zdravie je už dlho známy.

Maslo obsahuje minimálne 80 % mliečneho tuku. V maslovom tuku prevažujú nasýtené mastné kyseliny (asi 70 %) a prirodzene sú v ňom prítomné i trans mastné kyseliny (asi 2 %) a cholesterol. Obsahuje však aj vitamíny rozpustné v tukoch. Konzumáciu masla by mali obmedziť ľudia so srdcovo cievnymi ochoreniami, vysokou hladinou cholesterolu a tukov v krvi. Vzhľadom na svoje zloženie je maslo vhodné najmä pre studenú kuchyňu, nie na vyprážanie.

Masť sa vyrába spracovaním tukového tkaniva ošípaných (bravčová masť) alebo iných zvierat (husacia masť a pod.). Bravčová masť obsahuje cholesterol a asi 40 % nasýtených mastných kyselín. Na rozdiel od husacej obsahuje o niečo viac nenasýtených mastných kyselín (je preto tekutejšia ako bravčová) a je odborníkmi na výživu lepšie hodnotená.

Hlavne nezabudnite na zlaté pravidlo: Všetko s mierou.

Zdroj: Výživa ve výchově ke zdraví, výukový program pro pedagogy na 2. stupni ZŠ


Na stiahnutie: 
Podporný materiál 
Živočíšne tuky.pdf

 

PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...